Tvůrčí činnosti
Chceme být nejlepší. Ambicí JAMU je být vrcholným centrem vzdělanosti, nezávislého poznání a tvůrčí činnosti v oblasti dramatických a hudebních umění a hrát zásadní roli v uměleckém, vědeckém, kulturním i sociálním rozvoji naší společnosti. Vedle vzdělávání studentů se snaží tohoto cíle dosáhnout intenzivním rozvíjením tvůrčích činností, zejména umělecké a výzkumné.
Jsme přesvědčeni, že umění i věda hrají rovnocennou a stejně zásadní roli v poznávání světa. Hlásíme se tak k názoru Tomáše Garrigue Masaryka, že „dílo umělecké je výronem zvláštního poznávání světa i pravím dále, že je právě tak samostatné a oprávněné jako poznávání vědecké“. Podobně jako nizozemský profesor Arjo Klamer nepochybujeme, že „civilizovaná společnost potřebuje kulturu a umění stejně jako vědu – jako zdroj vědění a kreativity“.
Naším vzorem je Leoš Janáček. Nejen svým názvem, ale celým svým směřováním se JAMU hlásí k osobnosti a dílu skladatele Leoše Janáčka, jedinečného umělce, který zásadním způsobem ovlivnil vývoj světového hudebního umění a který po celý svůj život propojoval uměleckou tvorbu s výzkumnou i pedagogickou činností.
Umělecká tvorba
Umělecké tvorbě se na JAMU věnují především její pedagogové, jimiž jsou často mimořádně výrazné tvůrčí osobnosti, které ve svých oborech významně spoluutvářejí podobu současného českého i světového hudebního a dramatického umění a které pak ve výuce předávají své zkušenosti studentům.
Umělecká tvorba je také nedílnou součástí studia na JAMU. Studenti se vedle seznamování s historií a teorií svých oborů i obecně kultury a společnosti během celého studia intenzivně věnují vlastní umělecké tvorbě, a tak se připravují na své budoucí působení v umělecké praxi a na to, že po absolutoriu JAMU právě oni budou mít odpovědnost za další rozvoj umění, kultury a celé společnosti.
Umělecká tvorba studentů je veřejnosti prezentována především v Divadle na Orlí a Studiu Marta a během absolventských koncertů na Hudební fakultě. Fakulty JAMU organizují řadu mezinárodních soutěží a přehlídek, na kterých naši studenti mohou porovnat své dovednosti s mladými umělci z celého světa a získat tak jedinečné zkušenosti i osobní kontakty, například Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně či Mezinárodní hudební festival Setkávání nové hudby Plus.
Věda a výzkum
Věda a výzkum je nedílnou součástí činnosti JAMU. Výsledky bádání a teoretického uvažování našich studentů i pedagogů jsou obvykle publikovány v Nakladatelství JAMU, které již vydalo stovky nejen odborných monografií, ale esejistických či memoárových knih a skript.
Fakulty JAMU organizují mezinárodní vědecké konference a sympozia, z nichž některé jsou svým zaměřením unikátní ve světovém kontextu a jsou hojně navštěvovány nejvýznamnějšími zahraničními odborníky, např. Mezinárodní konference Hudební fakulty JAMU „JAMUsica“ či Mezinárodní symposium doktorských studií divadelních škol.
Výzkumné projekty akademických pracovníků jsou úspěšné v grantových soutěží prestižní Grantové agentury ČR a Technologické agentury ČR a podporuje je i JAMU svými vlastními projektovými soutěžemi.
JAMU se v posledních letech věnuje rozvíjení tzv. uměleckého výzkumu (artistic research), metodologicky progresivního výzkumného oboru, v němž je umělecká tvorba zkoumána a reflektována samotnými umělci, kteří tak docházejí k poznatkům, jež jsou tradičními metodologiemi jen obtížně dostupné.
Podpora tvůrčích činností
Na podporu tvůrčí – umělecké i vědecké – činnosti studentů i pedagogů zřídila JAMU tři projektové soutěže, díky kterým lze získat finanční podporu na realizaci studentských výzkumných (Studentská grantová soutěž JAMU) a pedagogických výzkumných (Fond rozvoje výzkumné činnosti JAMU) a vzdělávacích a uměleckých (Fond rozvoje vzdělávací a umělecké činnosti JAMU) projektů. Každý rok jsou v těchto soutěžích podpořeny desítky projektů, mezi které jsou rozděleny více než 3 miliony Kč.
Doktorské studijní programy
Doktorské studijní programy jsou zaměřeny na samostatnou teoretickou a tvůrčí činnost v oblasti umění a umožňují studentům dále si rozšiřovat vzdělání ve svém oboru i rozvíjet svůj umělecký talent a dovednosti pod vedením zkušených školitelů. Studium doktorského studijního programu může být vnímáno i jako příprava na budoucí pedagogické působení na vysokých uměleckých školách. Divadelní fakulta nabízí doktorské studium ve studijním programu Dramatická umění a Hudební fakulta ve studijních programech Interpretace a teorie interpretace, Kompozice a teorie kompozice a Hudební produkce.
Habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem
JAMU má akreditaci k vedení habilitačních a jmenovacích řízení, na základě kterých jsou udělovány vědecko-pedagogické či umělecko-pedagogické tituly docent a profesor. Akreditovanými obory těchto řízení jsou Dramatická umění a Hudební umění.
Čestné doktoráty
Nejvýznamnějším českým i světovým uměleckým osobnostem, které zásadním způsobem přispěly k rozvoji umění, JAMU uděluje čestný akademický titul doctor honoris causa. Mezi oceněné osobnosti patří například klavírní virtuos Rudolf Firkušný, dramatik Václav Havel, dirigent Charles Mackerras, dramatik Tom Stoppard, skladatel a dirigent Pierre Boulez či divadelní režisér Eugenio Barba.
Umělecká rada JAMU
Umělecká rada JAMU je samosprávným akademickým orgánem, který tvoří nejvýznamnější umělecké osobnosti z řad pedagogů JAMU i tvůrců mimo akademickou obec JAMU a mezi jehož hlavní úkoly patří projednávání dlouhodobého záměru JAMU a schvalování návrhů na jmenování profesorem před jejich předložením ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy.
Prorektor pro tvůrčí činnosti
Prorektorem pro tvůrčí činnosti je doc. MgA. Marek Hlavica, Ph.D.