JAMU v Brně - Aktuality - Zemřel emeritní profesor JAMU Jiří Kratochvíl, zakladatel světoznámého Janáčkova kvarteta

Zemřel emeritní profesor JAMU Jiří Kratochvíl, zakladatel světoznámého Janáčkova kvarteta  

Krátce po svých prosincových pětadevadesátých narozeninách v pátek 3. ledna zemřel emeritní profesor a skvělý pedagog HF JAMU v Brně MgA. Jiří Kratochvíl, který se narodil roku 1924 v Ivančicích. Na brněnské konzervatoři studoval obor housle, Janáčkovu akademii múzických umění v Brně absolvoval však již jako violista.

V roce 1947 byl Kratochvíl u vzniku Janáčkova kvarteta, jehož světovou proslulost pomáhal pak budovat od prvních koncertů po celých dvaačtyřicet let. Vedle působení v Janáčkově kvartetu byl Jiří Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a především skvělým sólistou na violu, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o provádění soudobé hudby na českých koncertních pódiích. Profesor Kratochvíl se na JAMU věnoval také činnosti pedagogické a na Hudební fakultě brněnské akademie choval řadu úspěšných violistů. Jiří Kratochvíl má zásadní podíl na jedinečné interpretaci Janáčkových smyčcových kvartetů, nahrávky Janáčkova kvarteta jsou nejvýznamnější ukázkou tzv. brněnské interpretační školy. V roce 2006 se stal laureátem Ceny města Brna v oboru hudba.

Poslední narozeniny slavil loni v prosinci a v aule Hudební fakulty  JAMU mu k nim zahrálo koncert stávající Janáčkovo kvarteto. Prvními Kratochvílovými kolegy v kvartetu byli Jiří Trávníček, Miroslav Matyáš a Karel Krafka. Matyáše v roce 1952 vystřídal Adolf Sýkora, který končil s činností až v roce 1993. Informaci o úmrtí tohoto jedinečného muže zveřejnilo Janáčkovo kvarteto na svém Facebooku.

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.

marecekjamucz