JAMU v Brně - Aktuality - Hudební fakulta JAMU ruší kvůli pandemii své dvě největší akce

Hudební fakulta JAMU ruší kvůli pandemii své dvě největší akce  

Svoji vůbec největší akci - Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně – musela kvůli stávající pandemii zrušit Hudební fakulta JAMU. Šestadvacátý ročník prestižní mezinárodní soutěže se měl konat od 14. do 19. září 2020. Tuto soutěžní přehlídku pro interprety do 35 let provází již tradičně zájem mladých hudebníků opravdu z celého světa.      

„Vzhledem k aktuální situaci ohledně koronaviru musíme s politováním oznámit, že letošní 26. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně v oborech housle a smyčcové kvarteto se neuskuteční,“ uvedl děkan pořádající fakulty a ředitel soutěže profesor Jindřich Petráš. Obory tuba a lesní roh budou realizovány dle platného, níže zveřejněného pětiletého harmonogramu v září 2021.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně (MSLJ) je soutěží, která nese jméno světoznámého skladatele Leoše Janáčka a má souvislost s jeho tvorbou. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, smyčcové kvarteto, housle, lesní roh a tuba.

  • 2017 - klavír, varhany
  • 2018 - violoncello, kontrabas
  • 2019 - flétna, klarinet
  • 2020 - housle, smyčcové kvarteto
  • 2021 - lesní roh, tuba

Kvůli stávající epidemiologické situaci byla Hudební fakulty JAMU nucena zrušit také další velkou akci, kterou jsou v Brně již tradiční červencové Mezinárodní mistrovské interpretační kurzy. Jak vysvětlil děkan Petráš, jejich letošní už třiapadesátiletý ročník se také s ohledem na aktuální situaci a přetrvávajícím opatřením neuskuteční. Již uhrazené zápisné/kurzovné bude přihlášeným účastníkům vráceno na účet, ze kterého bylo uhrazeno.

Mgr. Luboš Mareček, Ph.D.
marecekjamucz